0212 361 29 90-91
info@isthalkoto.com
İETT üst yönetimi ve ÖHO temsilcileri sahura kadar İstanbul Toplu Taşıma problemlerini görüştü
10 Temmuz 2015
İETT ve ÖHO yöneticileri sahur toplantısında buluştu

Topkapı Eresin otel konferans salonunda sahur ‘da yapılan, İstanbul Toplu Taşımacılık sektörünün gündemi  ve mevcut sorunların görüşüldüğü toplantıya, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, Genel Müdür Yardımcıları Dr. Hasan Özçelik, Dr. Ahmet BAĞIŞ, Hukuk Müşaviri  Av. Süleyman Bayer, Daire Başkanları Abdullah Kazdal, Ayhan Ayvaz, İhsan Eroğlu, Aydın Karadağ, Köksal Altunkaynak, Recep Kadiroğlu, Turan Dede, Mustafa Ocak, Cevdet Güngör, Şube Müdürleri Recep Albayrak, Osman Adıgüzel,  Özel halk otobüsü taşımacı temsilcileri adına Esnaf Odası ve TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel, Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık, İstanbul Halk Ulaşım Başkanı Mustafa Altuntaş, Öztaş Başkanı M. Cemal Soydaş, Yeni İstanbul Başkanı Yalçın Beşir, Mavi Marmara Başkanı Ramazan Gürler ve  Genel Koordinatör Onur Orhon katıldılar.

Özel Halk otobüsleri ve İETT tarihinde sahurda yapılan ilk toplantı özelliğini taşıyan toplantıda, İETT İşletmeleri Genel Müdürü Mümin Kahveci’nin kısa açılış konuşmasıyla açıldı. Daha sonra sırasıyla Ulaşım Dairesi Başkanı Abdullah Kazdal Özel Halk Otobüs işletmeciliğinin sorunları, ihtiyaçları, gündemdeki talepler ve gelir ve giderlerin dengelenmesi konusunda, yönünde çalışmalar ve düzenlemeler, Araç Bakım Onarım Dairesi Başkanı Aydın Karadağ araçların engelli erişimine uygun hale getirilmesiyle alakalı son durum, teknik standartlar ve EURO 6 motor zorunluluğu, yangın ikaz ve söndürme sistemleri, dijital tabela ve klima, egzoz muayeneleri, rutin ve ekstra muayeneler, şoförlerin araçların teknik özelliklerini öğrenebilmesi için üretici firmalarca eğitim verilmesi, Otobüs İşletme Dairesi Başkanı Ayhan Ayvaz Üçüncü Taraf tespitleri aşırı hız, güzergah ihlali, talimatlara uymama, arıza, aşırı mesai, telefonla konuşma ve Otobüs A.Ş. araçlarının da denetlenmeye başlanması ve kazaların işletmeye bildirilmesi, Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Cevdet Güngör özel halk otobüsleri ile ilgili şikayet bilgileri, bunların rakamsal ayrıntıları özel halk otobüsü sisteminde müşteri memnuniyetinin Londra’dan 95 puan daha aşağıda olduğu İETT ile de 20 puan fark bulunduğu şikayetlerin personel alanında yoğunlaştığı ve yükseldiği, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Ramazan Özcan Yıldırım tarafından genel denetim ve strateji üzerine sunumlar yapıldı.

İETT GENEL MÜDÜRÜ KAHVECİ, GÜNDEMDE ÖNE ÇIKAN KONULARI DEĞERLENDİRDİ

Sunumdan sonra tekrar söz alan İETT Genel Müdürü Kahveci aldı. Özel halk otobüsleri ile ilgili konularda alınan mesafeleri ve gelişmeleri aşağıdaki şekilde özetledi.

·         Bütün toplu taşıma araçlarının belirli merkezlerde, garajlarda toplanabilmesi için yürütülen çalışmaların sonuna gelinmiş, anılan yerlerin alt yapılarının tamamlanarak özel halk otobüslerinin kullanımına tahsis edilmesi,

·         Üsküdar, Kadıköy, Beyazıt, Eminönü gibi meydanlardan çıkılacağını, buralarda ring servisler gerçekleştirilmesi,

·         Yedek araç konusunun çözüldüğü, her şirkete belirli sayıda cüzi kira bedeliyle tahsis yapılmasına hemen başlanması,

·         İETT tarafından 200 araçlık partilerle % 30-40 uygun satın alınacak otobüslerin üreticilerin kapasitesine göre 7 yıl süreli kiralanması veya satılması,

·         Özel halk otobüslerine tahsis edilecek garajlarda akaryakıt temin edilmesi                       

Genel Müdür gelecek toplantıda iş mevzuatındaki gelişmeler, kazalarla ilgili hukuki konular olmak üzere Hukuk Müşavirliği tarafından destek hizmeti verilmesine yönelik bir sunum hazırlanmasını istedi.

Toplantının son bölümünde özel halk otobüsü temsilcilerine söz verildi. Bu bölümde de önceden belirlenen konular gündeme taşındı. Sabit gelir desteği sağlanması, bölgesel hatlarda Silivri’nin pilot seçilmesi, bayramlardaki indirimli taşımacılık hesabındaki mağduriyet, taşıma tarifesinde iyileştirme konuları da hatırlatıldı.

 Engelli erişimi konusuyla ilgili olarak da Genel Müdür yasaların geçerli olduğunu, herkesin bunlara uymakla yükümlü olduğunu belirterek bu alanda idare olarak mevcut statünün dışında bir işlem yapmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

 Özel halk otobüslerine reklam verilmesine sıcak bakıldığını belirten Kahveci, reklam şirketi ile şirketlerin sözleşme imzalamalarını, bu sözleşmeleri de İETT’nin onaylaması koşuluyla izin verilebileceği ifadesiyle toplantıyı tamamladı.

Verimli geçen Toplantı, Sahur bitimiyle birlikte sona erdi.

Yorum
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.