0212 361 29 90-91
info@isthalkoto.com
Temsa, BMC ve Karsan otobüslerinin yetkili bayi FSM Demirbaş otomotiv yönetim kurulu Başkanı Mustafa Demirbaş, toplu ulaşım gündemi ve yeni projesi olan otobüs satış kampanyası hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu
08 Şubat 2016
Mustafa Demirbaş;’’şimdi otobüsünü al, 6 ay sonra ödemeye başla’’

Yapılan kampanyanın daha önceki yapılan kampanyalardan daha farklı ve esnafın lehine olduğunu söyeyen Mustafa Demirbaş yaptığı açıklama şunları söyledi;’’Bu kampanya neden farklı,biliyorsunuz uzun yıllardır Özel Halk otobüsü satıyoruz ve esnaflarımız ile artık bir aile olduk,onların sorunlarını,dertlerini biliyoruz ve ona göre de değişik bir kampanya modeli yapalım dedik.

Sizlerinde bildiği gibi engelliler yasasından dolayı Türiye’deki Belediyeler araçların engelliye uygun hale getirilmesini talep ediyor ve mecburiyet koşuyorlar.Eski model araçları engelliye uygun hale getirmek için 40-50 bin gibi bir masraf gerekiyor.Ama , bu arabalar zaten 15-25 bin tl. değerinde 2.el araçlar olup,buna 40-50 bin tl. civarında bir masraf ettğinizde yine 15-25 tl. civarında bir paraya satabiliyorsunuz.Bu paralar boşa gitmesin, çöpe atılmasın ,hem tasarruf osun,hemde esnaf boşa emek sarf etmesin ,para kazansınaraç sahibi olsun diye bu boşuna harcayacağı parayı peşinat olarak vererek yeni bir araç alabilir.

Çünkü yaptığımız analizlere, gözlemlediğimiz  olaylara göre daha çok ortaklı kişiler araçlarını değiştiremiyor.Eğer tek kişi ise kendisi karar verip hemen aracını değiştirebiliyor.Bu ortaklı kişilerde değişik sorunlar oluyor,ya iki ortak anlaşamıyor,ya birisi diyor ki, şu an benim borcum var, borcum bitsin öyle değiştirelim veya çocuklarına düğün yapmış oluyor, kiminin çocuğu okulda oluyor,okul masrafları veya ev almış oluyor.Bundan yola çıkarak esnafın 5-6 ay sonra otobüs  alacağını düşünenlere farklı bir uygulama modeli getirelim diye düşündük.

Bu farklı uygulamada  ‘’şimdi otobüsü al 6 ay sonra ödemeye başla’’ yani hiç para ödemeden otobüs alıyorsunuz, bu uygulama ilk defa yapılıyor ve şimdiye kadar bizim kampanyalarda diğer yerlerde hiç yapılmamıştı.Daha evvel 2-3 ay ödememezlik modeli vardı, ama şimdi hiçbir kuruş ödemeden araç sahibi oluyorsunuz ve ilk taksidi 6 ay sonra başlıyorsunuz.Bu durumda 2004 model bir araç 2.800 tl. bir rusüm ödüyor,aylık,1500-2.000 t. civarında bir KDV ödüyor, 1.000-1.500 tl. civarında tamir parası ödüyor,bunları üst üste topladığımız zaman 5.000-6.000 tl. civarında bir rakam ortaya çıkıyor.Esnaf bunun yerinde sıfır bir araç aldığı ve 6 ayda para ödemediği takdirde ,başka yere bir borcu varsa onu kapatacak veya diğer borçlarını ödeyecek.Mevcut aracın yüzde yüzüne kadar kredi kullandırıyoruz.Son iki yılda hiçbir Bankada 72 ay taksit yoktu, en yüksek 60 ay vardı, bu kampanya süresince onu da 72 aya çıkardık.Biz Vakıfbank ile bazı katkılar sağlayarak ve anlaşarak bu kampanyanın esnafın lehine olmasını sağladık, bu kampanya stoklarımızda bulunan sınırlı sayıda araçlar içindir.

Bunun dışında hiç olmayan bir kolaylık daha yaptık, esnaf düşük taksit yapmak istiyorsa, en son takside balon (toplu) ödeme koyduk.Diyelimki esnaf 48 ay seçenek kullandı 48.ayda,60 ay kullandı,60.ayda veya 72 ay kullandı 72.aydaki takside balon ödeme koyduk.Bunun sınırıda kullandığı kredinin % 25’i kadar son ayda balon ödeme yapabiliyor.Bunun dışında esnaf 6 ay ödemeyecek, 6 ay sonra başlayacak olan taksitte, hala piyasaya ufak tefek bir borcu varsa bunu da daha ileriki 6 ay sonra,yani bir 6 ay sonrada daha düşük taksit yapayım diyebilir.Bizim amacımız esnafı beklentiden bırakıp, borcum,harcım var diyenleri beklentiden vaz geçirip yeni otobüs sahibi olmaya teşvik etmektir.

Hem gelirini yeni araç olduğu için artırıyor, hemde sıfır araç ile daha huzurlu ve güvenli bir araç ile çalışmaya başlıyor.Zaten bizim sattığımız aracın 70 bin tl. civarında bir KDV vergisini masrafından düşecek.Aylık 2.000 civarında ödeyen 35 ay bunu Devletten geri alacak,aylık 1.500 tl. ödeyen 40 ay geri alacak, yani çok büyük bir avantaj yakalamış oluyor yeni araç alan esnaflarımız.

Daha evvel yaptığımız kampanyalarda hiç böyle bir avantaj yoktu.Bugün 400 bin tl. bir kredi kullanan bir esnaf, en son takside 125 bin tl. bir balon ödeme koyabilir.

Bunun dışında kredi kullanan ve son takside balon ödeme koyan esnafın o tarihte ödeme imkanı yoksa ,mevcut banka o kadar daha kredi açarak  12-24-36 veya daha üstü taksit yapıyor,her türlü ödeme kolaylığı tarafımızdan  esnafa sağlanmış oluyor.

Yeni araç alacak esnaflardan takas alıyoruz, 2.el fiyatları devamlı düşüyor, bunları alan yok, bunları almıyorum desen, bu araçları nereye satacaklar ve nerede kullanacaklar, bunlarda sorun.Bunun için biz 2.el araçları da günün şartlarına göre alıyoruz.Zaten esnafın % 80 bölümü araçlarını değiştirdi,İstanbul toplamında araç değiştirmeyen 2003-2004 model 160 tane otobüs kaldı,2005-2006 model  130 araç kalmış, yani ikisinin toplamı 300 tane civarında bir araç kaldı.Zaten 2008-2009 model araç İstanbul genelinde az, ondan sonraki araçlarda 2011 ve daha üstü modeller,Bu araçların değişimi yapılacak 200 civarında hazır yeni araç stoklarımız mevcut , 8 Metre Karsan Atak otobüsüslerimizde mevcuttur.

Araç modellerimiz olan 2014 Temsa otobüsün fiyatı 410.000 tl., 2015 Temsa otobüs 440.000 tl., 2015 BMC otobüs fiyatı 440.000 tl. fiyatlara KDV,ÖTV dahil olup, plaka ve bandrol hariç olup ,araçlarımız Demirbaş otomotiv güvencesi 2 yıl garantilidir.

Bu kampanyanın esas amacı, araç değişiminde zorlanan ortaklı esnaflara yapılan bir projedir,boşuna rusüm parası ödemesinler, ayrıca ödemelerde esnafa büyük bir kolaylık sağlıyoruz’’,ifadelerini kullandı

Demirbaş;’’Ücretsize devlet desteği ile halk otobüsü kimliği sağlanmış oldu’’

Esnafın sorunlarını bildiğini ve gündem ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Mustafa Demirbaş ;’’Verilen paradan daha çok , Özel halk otobüseri camiası olarak hep kamuoyunda denilen ‘’ bizim kimliğimiz yok’’ işte şimdi devlet tarafından şimdi ‘’kimlik tanımı’’ yapılmış oldu.TBMM tarafından kanun ile gelir desteği verilmiş oldu, böylece yıllardır, ‘’kimlik tanıtımı’’ ile ilgili sorunda  Özel Halk otobüslerine gelir desteği ile sağlanmış oldu.Ne diyor kanun İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde çalışan Özel Halk otobüslerine verielecek diyor.Rakam 1.000 tl. olmuş, 700 tl olmuş o az veya çok olabilir,ama Özel Halk otobüsü olduğumuz Kanunda çıktı, bu büyük bir başarıdır,yıllardır yöneticiler hep bunun peşinde koşuyordu’’,dedi.

 

Yorum
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.